Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova: Belki Kennedy’yi de IŞİD öldürmüştür

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, başkent Moskova’da düzenlenen silahlı saldırıdan IŞİD’in sorumlu olduğu yönünde ABD’den gelen açıklamalara yanıt verdi.

Zaharova, şu ifadeleri kullandı: “Keşke kendi Başkanları Kennedy’nin suikastını da bu kadar çabuk çözebilselerdi. Ama hayır, 60 yıldan uzun bir süredir onu kimin öldürdüğünü bulamadılar. Belki de onu da IŞİD yapmıştır? Crocus Belediye Binası’ndaki terör saldırısına ilişkin soruşturma tamamlanana kadar, Washington’dan Kiev’i aklayan her ifade kanıt olarak kabul edilmelidir.”

Zaharova, Almanya İçişleri Bakanı Nancy Feather’ın Moskova’daki terör saldırısından IŞİD’in sorumlu olduğu yönündeki varsayımları üzerine ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Merak ediyorum, bu kadın ne zaman Kuzey Akım’daki terör saldırıları hakkında aynı güvenle bir şeyler söyleyecek? Bir buçuk yıldır Almanya’da kendi mülklerinin tahrip edilmesiyle ilgili resmi olarak tek bir teori ortaya atılmadı. IŞİD bile icat edilmedi.”

PUTİN, ‘TESPİT EDİP CEZALANDIRACAĞIZ’ DEMİŞTİ

22 Mart akşamı düzenlenen ve en az 133 kişinin hayatını kaybettiği saldırıların ardından açıklama yapan Rusya lideri Vladimir Putin, IŞİD’in adını vermeden “Rusya’ya, halkımıza yönelik bu saldırıyı hazırlayan, teröristlerin arkasında duran herkesi tespit edip cezalandıracağız” ifadelerini kullanmıştı.

IŞİD, SALDIRININ GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI

Saldırının ardından Reuters’e konuşan bir ABD’li yetkili, Washington’ın elinde IŞİD’in saldırının sorumluluğunu üstlendiğini doğrulayan istihbarat bulunduğunu bildirmişti. Geçtiğimiz saatlerde ise IŞİD’in haber ajansı olarak bilinen Amaq’ın Telegram kanalında, Moskova’daki saldırıyı gösterdiği belirtilen bir video yayınlandı. Seslerin de düzenlendiği videoda, saldırganların yüzlerinin de sansürlendiği görüldü.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x