Yeniçağ Gazetesi’nin 1. sayfası

Yeniçağ Gazetesi bu manşetle çıktı.

Gazetemizin 1. sayfasını okumak için tıklayınız

‘Tepedeki israfın faturasını emekçiye ödetemezsiniz’

Meclis önünde eylem yapan STK’lar yandaş müteahhitlere ödenen haksız paraların, üç beş yerden maaş alan bürokratların milyarlık sayısız makam araçlarının, uçakların vergi aflarının faturasının milletin üzerine yıkıldığını açıkladı.

DİSK, KESK, TMMOB VE TTB, gibi sivil toplum kuruluşları (STK) iktidarın “Kamuda Verimlilik ve Tasarruf Paketi”ni TBMM önünde protesto etti. Tasarruf paketinin “Emekçileri ve halkı yoksullaştırma paketi” olduğunu ifade eden KESK Eş Genel Başkanı Ahmet Karagöz, “İktidarı yıllardır sıkmaktan kemerinde delik kalmayan milyonlara tasarruf çağrısı yapmaktan vazgeçmeye, elini artık cebimizden çekmeye davet ediyoruz” dedi.

Karagöz “Tasarrufun adresi emek sömürüsünden, faizden, ranttan, vergi aflarından, hazine garantilerinden, silah tüccarlığından, üç beş yerden alınan maaşlardan beslenenlerdir. Eğer hedef gerçekten tasarruf etmek ise önce buradan başlanmalıdır” diye konuştu.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) üyeleri, Meclis önünde bir araya gelerek, “Kamuda Verimlilik ve Tasarruf Paketi”ne tepki gösterdi. Ortak basın açıklamasını okuyan KESK Eş Genel Başkanı Ahmet Karagöz, şu ifadelere yer verdi:

“Kamuda tasarruf, emekçileri ve halkı yoksullaştırma paketidir. Kamu hizmetleri tasfiye edilemez, paketi geri çekin. Bilindiği üzere 22 yıldır ülkeyi yönetenler bugüne kadar ‘reform’, ‘dönüşüm’, ‘istikrar’, ‘atılım’ gibi adlar altında onlarca program, paket açıklamıştır. Bu programlardan, paketlerden her defasında emeği ile geçinen kesimlerin, halkın yaşadığı sorunları daha da ağırlaştıran düzenlemeler çıkmıştır.

Son olarak 13 Mayıs Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Hazine ve Maliye Bakanı’nın katılımı ile düzenlenen toplantıda ‘Kamuda Verimlilik ve Tasarruf’ adlı bir paket daha açıklanmıştır. Şu soruları sorup cevabını verdiğimizde söz konusu paketin içeriği daha net hale gelmektedir.”

Başkan karagöz şöyle devam etti “Bir israf mı var? Neden tasarrufa ihtiyaç duyuyoruz? Eğer ortada bir israf varsa bu israfın kaynağı nedir? Pakete göre nelerden, nerelerden tasarruf edilecek? Tasarrufu kim ya da kimler yapacak? Kimler kemer sıkacak? Kamu verimsiz ise sorumlusu kim? Verimliliği artırmak için neler yapılacak? Bu soruların cevapları bizim açımızdan nettir. Evet, bu ülkede yıllardır sürdürülen bir israf vardır.

Ülkenin kaynakları yıllardır beton ekonomisine gömülmekte, kentlerin yağmalanmasına, doğanın tahrip edilmesine, silahlanmaya harcanmaktadır. Sermayeden, patronlardan, zenginlerden alınması gereken vergiler; ‘muafiyetlerle’, ‘indirimlerle’, ‘istisnalarla’, ‘aflarla’ bir kalemde silinmektedir.

Kamu Özel İşbirliği Projesi adı altında, şehir hastanelerinin, hava limanlarının, yol ve köprülerin müteahhitlerine hazineden garanti olarak milyonlarca dolar aktarılmaktadır. ‘İtibardan tasarruf olmaz’ diyenler özel uçaklarına, makam arabalarına, yazlık- kışlık saraylarına, köşklerine yenilerini ekliyor.”

(ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x